We blijven inzetten op een kwalitatief goede en toekomstbestendige woningvoorraad en toegang tot nieuwe bedrijfslocaties. Daarnaast willen we inzetten op het versterken en verduurzamen van recreatie en toerisme, bij voorkeur in regionale samenwerking en verbinding.
De Omgevingswet is op 1 januari 2024 in werking getreden. Met de komst van de Omgevingswet wordt het huidige omgevingsrecht overzichtelijker, worden regels eenvoudiger en kunnen we procedures veel sneller doorlopen. Met de nieuwe instrumenten zoals de Omgevingsvisie, het Omgevingsplan en het Programma kan de gemeente straks in beleid en uitvoering sturen en monitoren om een gezonde en veilige fysieke leefomgeving richting haar inwoners te waarborgen.
Programma 3 | Economie
Thema 3.1 Economie
Wat willen we bereiken
Terug naar navigatie - Thema 3.1 Economie - Wat willen we bereikenWe willen een gunstig vestigingsklimaat in onze gemeente blijven bevorderen om een gezonde lokale duurzame economie te versterken. Bedrijven, die zich in onze gemeente willen vestigen, moeten er op kunnen rekenen dat wij kwaliteit leveren. We willen dat er voldoende ruimte is voor de groei van onze bedrijven, passend binnen het streven van een CO² neutrale gemeente in 2030. Hiervoor moet er uitbreiding plaatsvinden van onze bedrijventerreinen.
We willen investeren in de ontwikkelingen in de arbeidsmarkt, met aandacht voor de mismatch tussen vraag en aanbod. We ronden het Centrumplan Oosterwolde af. Een projectteam is hiervoor intussen geformeerd. Na realisatie van de supermarkt kan de Stationsstraat worden gerevitaliseerd en als verblijfsgebied worden versterkt. Daarnaast blijven we actief het winkelgebied van Oosterwolde en het winkelhart versterken. Daarvoor hebben we intussen een draagvlakmeting opgestart om de huidige Biz wegens succes met vijf jaar te verlengen.
Wat gaan we ervoor doen
Terug naar navigatie - Thema 3.1 Economie - Wat gaan we ervoor doen- We hebben een marktanalyse laten opstellen om de vraag en behoefte cijfermatig in beeld te brengen als het gaat om de (her)ontwikkeling van bedrijventerreinen in Oosterwolde en Haulerwijk.
- Samen met ondernemers kijken we naar mogelijkheden om aan de vraag naar personeel te kunnen voldoen.
- Op weg naar een inclusieve samenleving versterken en intensiveren de vijf gemeenten in Zuidoost Friesland de onderlinge samenwerking en de samenwerking met alle partners in de keten. Inclusief het onderwijs, de (SW)bedrijven en het UWV in de arbeidsmarkt Zuidoost Friesland. De bundeling van kennis en deskundigheid is noodzakelijk om het vraagstuk van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt om te buigen ‘van mismatch naar match’. De insteek daarbij is dat gekeken wordt naar de talenten van werkzoekenden. Het uitvoeringsplan "talenten benutten voor een duurzame match" geeft de komende jaren richting aan de uitvoering.
- We willen dat de uitvoering van het Centrumplan Oosterwolde wordt afgerond. Dit doen we door inwoners, ondernemers en vastgoedeigenaren een duidelijke stem te geven bij de herinrichting en planontwikkeling van de kop Stationsstraat met de kruising Dertien Aprilstraat.
- Ter versterking van het winkelhart van Oosterwolde de bestaande BIZ (Bedrijveninvesteringszone) voortzetten waarbij de komende twee jaar ondernemers, vastgoedeigenaren en de gemeente in totaal € 105.000 per jaar investeren.
Bedrijventerreinen
- We eisen veel kwaliteit op het Ecomunitypark. De acquisitie is niet een zaak van de gemeente, maar van de ontwikkelaar. Waar mogelijk ondersteunen we de ontwikkelaar en trekken we samen op om te komen tot een invulling van het gebied en een bijpassend ruimtelijk kader. Een tweede fase is intussen in ontwikkeling.
- We investeerden de afgelopen jaren al veel in de kwaliteit van bedrijventerreinen. Dit houden we op peil. Daarnaast verkennen we of het mogelijk is een BIZ-beveiliging op het bedrijventerrein in te voeren. Een proefpeiling zal eerdaags worden uitgevoerd.
- We zetten ons in om leegstand te voorkomen. Hiervoor werken we samen met ondernemers en vastgoedeigenaren in het platform winkelgebied Oosterwolde.
- We gaan de mogelijkheden onderzoeken om het bedrijventerrein Venekoten uit te breiden.
Gunstig vestigingsklimaat
We bevorderen het vestigingsklimaat door aandacht, zichtbaarheid en klantvriendelijkheid. Aan dit laatste aspect besteden we de komende jaren extra aandacht:
- We bezoeken veel bedrijven.
- We organiseren jaarlijks 1 of 2 ondernemersbijeenkomsten.
- We zijn lid van diverse ondernemersverenigingen en bezoeken hun activiteiten zoveel mogelijk.
- We bezoeken ook andere netwerkbijeenkomsten.
- We willen samen met Bizo en de Vereniging van Vastgoed Eigenaren Oosterwolde de detailhandelstructuur in Oosterwolde verbeteren. We werken samen naar een toekomstbestendig centrumgebied.
- Wij stimuleren de samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven.
- We profileren ons ondernemersloket actief.
Ondernemersloket en ondernemers voorlichten
Het ondernemersloket blijft de komende jaren de spil tussen de ondernemers en de gemeente. Het ondernemersloket blijft ook (startende) ondernemers/zzp'ers voorlichten door onder andere het toezenden van een maandelijkse nieuwsbrief voor ondernemers.
Samenwerking Onderwijs - Bedrijfsleven
Wij vragen bedrijven heel nadrukkelijk om opdrachten voor het onderwijs in de vorm van stageplaatsen, onderzoeksvragen en afstudeeropdrachten. We zetten ons in om samen met het bedrijfsleven de werkzoekenden uit de eigen gemeente weer in te zetten in het arbeidsproces. Daarbij besteden we meer aandacht aan de speciale doelgroepen met een achterstand op de arbeidsmarkt. Er is een onderzoek gestart naar de mogelijkheid om met behulp van een Leerwerkbedrijf de positie van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt te verbeteren.
We zetten in de regio Zuidoost Friesland activiteiten in om de kloof tussen vraag en aanbod van werk te verkleinen. In overleg met werkzoekenden en ondernemers kijken we wat er nodig is een match te kunnen maken. We besteden daarbij nadrukkelijk aandacht aan het mobiliteitsvraagstuk dat in deze regio speelt.
Wat merkt de inwoner ervan
Terug naar navigatie - Thema 3.1 Economie - Wat merkt de inwoner ervanMeer banen die worden ingevuld door goede lokale werknemers, en dus meer besteedbaar inkomen voor meer mensen. Mensen geven meer uit, waar ondernemers weer van profiteren. Voorzieningen blijven zoveel mogelijk in stand. Zo ontstaat een domino-effect, dat leidt tot grotere tevredenheid bij inwoners en ondernemers. Door actief te participeren in bovenstaande ontwikkelingen dragen we samen met het bedrijfsleven, de werknemers en bewoners van Ooststellingwerf bij aan een leefbare en sterke economische toekomst.
Wat mag het kosten
Terug naar navigatie - Thema 3.1 Economie - Wat mag het kostenDe lasten worden grotendeels gedekt uit bestaande budgetten.
Beleidskaders
Terug naar navigatie - Thema 3.1 Economie - Beleidskaders- Actieplan Oosterwolde De Nieuwe Winkelstraat (2017)
- Samenwerken aan een Krachtig en prachtig winkelgebied van Oosterwolde 2026-2030 (Biz)
- Strategisch beleidsplan arbeidsmarktregio Zuidoost Friesland
- Masterplan Oosterwolde Centrum (2014)
- Biz bedrijventerrein- beveiliging
Begroting Programma 3
Begroting Programma 3
Terug naar navigatie - Begroting Programma 3 - Begroting Programma 3.
x € 1.000 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
3- Economie | Rekening | Begroting | Begroting | MJB | MJB | MJB |
2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | |
Lasten | ||||||
3-1.26 Economische ontwikkeling | -91 | -155 | -156 | -156 | -156 | -156 |
3-2.26 Fysieke bedrijfsinfrastructuur | -338 | -323 | 8 | 8 | 8 | 8 |
3-3.26 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen | -184 | -197 | -206 | -206 | -206 | -206 |
3-4.26 Economische promotie | -335 | -456 | -280 | -230 | -230 | -230 |
Totaal Lasten | -947 | -1.131 | -634 | -584 | -584 | -584 |
Baten | ||||||
3-2.26 Fysieke bedrijfsinfrastructuur | 499 | 772 | - | - | - | - |
3-3.26 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen | - | - | 68 | 68 | 68 | 68 |
3-4.26 Economische promotie | 640 | 722 | 498 | 498 | 498 | 498 |
Totaal Baten | 1.138 | 1.494 | 566 | 566 | 566 | 566 |
Resultaat voor bestemming | 191 | 363 | -68 | -18 | -18 | -18 |
Mutatie reserves | ||||||
Toevoegingen | -410 | -441 | - | - | - | - |
Onttrekkingen | 268 | 25 | 383 | - | - | - |
Mutatie reserves | -142 | -416 | 383 | - | - | - |
Resultaat na bestemming | 49 | -53 | 315 | -18 | -18 | -18 |